12 Mayıs 2013 Pazar

Futbol Şarkıları

Yeryüzünde başka bir spor dalı için bu kadar şarkı yazılmamıştır..  Futbol kitleleri peşinden sürükleyen, politik,  ticari hatta dini öğeleri içerisinde bulunduruyor: müzik işin içerisine dahil olmasa olmazdı. Aklıma gelen bir kaç örneği sıralamak , futbol çoşkusunun nerelere yansıdığını görmek için eğlenceli olabilir.

Liverpool taraftarının şarkısı, "You'll never walk alone" ,  çok futbolseverin bildiği belki de ilk örnek. Futbol için yazılmamış bu müzikal şarkısı, dünyaca ünlü Kop tribünü taraftarı tarafından 60'lardan beri sahiplenilmiş. Hatta Anfield Road'un duvarlarında bile sözlerini görmek mümkün.
 
İstanbul'daki unutulmaz Şampiyon Ligi Finali görüntüleri eşliğinde You'll Never Walk Alone:


               
Alman punk rock grubu, Die Toten Hosen'in anti Bayern şarkısı ise, eşsiz bir örnek. Bundesliga'nın şampiyonluk abonesi, genç yetenek avcısı klüp, yıllardır zirvede. Bayern'in belki de bu ezici liderliği nedeniyle, Bundesliga'yı izlemesi, diğer büyük üç ligi izlemesi kadar zevkli değil. Almanya'da, futbolu hegomonyasına alan kluple Dusseldorflu grup, şu sözlerle dalga geçiyor:

Eğer 20 yaşında
ve çok yetenekli olsaydım
Real Madrid , Manchester  onlara katılmamı isteseydi
Almanya Milli takımında olsaydım
Ve mental olarak güçlü
Uli Hoeness kapıma gelseydi
kapımı açmazdım
benim düşünelemez bir şey
Bavyeryalılar arasında karakterimi bozmam
Manu Chao'nun Emir Kustrica filminde söylediği, unutulmaz, Maradona şarkısı ise, 80'lerde büyüyen, futbol çıkartmaları biriktiren, her erkek çocuğun, tüylerini diken diken edebilir.  Fifa'ya kafa tutan, uyuşturucu ile, yönetimlerle mücadele eden, Türkiye'ye gelip çarkıfelek bile çeviren, anti-kahraman Maradona için yazılmış şarkı Manu Chao tarafından Maradona önünde söyleniyor:
Euro 96'da evinde oynadığı Avrupa Şampiyona'sında, yarı finale kadar çıkan İngiltere,finale gidemese de uzun zamandır gösteremediği bir başarıyı göstermişti. Belki de en büyük destekçisi, taraftarın hep bir ağızdan söylediği, adayı inleten, Lightning Seeds'in " Futbol Evine Dönüyor"  isimli şarkısıydı. Aynı şarkının farklı versiyonları sonra ki şampiyonalarda da yapıldı, ilk versiyonun büyüsü yakalanamadı. Bitirirken bir başka trajik futbol insanı , Paul Gascoigne'i Euro 96'daki harika gölüyle hatırlayalım.

Güneşli pazarlar, dertsiz pazartesiler.

         

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder